Berjer tipi koltukların ilk ortaya çıkışı Fransız kralı XV. Louis dönemine dayanır. Berjer ismi de zaten dilimize Fransızca “bergere” kelimesinden geçmiştir. Yani fazlasıyla retro bir tarzdır. Fakat berjerlerin efsane dönüşünün altında yatan gerçek neden, bu tip koltukların özellikle 60’lı ve 70’li yıllardaki inanılmaz popülaritesidir. Tarz, stil ve dekorasyon bakımından altın bir çağın yaşandığı bu dönemin estetik rüzgârlarının günümüze doğru tekrar tekrar estiği son yıllarda, berjer koltuklarının da evimizdeki başköşeyi yeniden alması hiç de şaşırtıcı olmadı.
Konfordan Gelen Estetik
Berjer tipi koltukların en önemli özelliği, sadelikten gelen zarafetinin yanında sunduğu, rahat ve büyük minderlerinden kaynaklanan konforudur. Bu yüzden berjer koltuklar yıllar boyunca kahve eşliğinde yapılan sohbetlerin en önemli makamları olmuş, evlerin manzarası en güzel köşesine yerleştirilmiş, en güzel kitaplar onların üzerinde okunmuş, en huzurlu istirahatler onların üzerinde oturularak edilmiştir. Retro tarzı dekorasyonun – özellikle tercih edilen 60’lı ve 70’lı yıllar aralığında bir esinti yakalamaksa – olmazsa olmazı olan berjerler, Retro dekorasyonunuzun tamamlayıcı öğesi olarak düşünülebilir.

1

Yıllar İçinde Berjer
Berjer yıllar içinde şekil değiştirerek, bir dekorasyon öğesi olarak her daim var olmuştur. Özellikle kulaklı berjer olarak tabir edilen ve daha eskilere dayanan modeller, şömineli evlerde, şömine önüne karşılıklı yerleştirerek dekorasyonda sükûnet detayı yakalanabilir. 60’lı yılların başına gelindiğinde kulaklarından kurtulan ve daha alçak, oturma kısmı daha geniş, sırtlık kısmı kısaltmış hale gelen modeller ise oturma gruplarına ek olarak kullanılarak samimi bir atmosfer oluşturulabilir. Her türlü berjer türünü rahat bir pufla tamamlamak mantıklı bir seçenek olacaktır. Eğer görece eski kulaklı bir berjer söz konusuysa, şık bir ottoman, daha yakın dönem kısa bir berjer söz konusuysa, yakınlara, örneğin sehpanın altına yerleştirip, istenildiğinde çıkarılabilecek, daha modern çizgilerde bir puf, tarzınızın tamamlayıcısı olacaktır.
Berjerin konumlanmasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, berjeri oturma grubunun bir parçası değil de, bir alternatifi olarak konumlamaktır. Bu nedenle oturma grubuyla simetrik olarak konumlamak yerine, biraz asimetrik veya biraz uzakta konumlamak, yaşam alanının içinde alternatif bir alan hissiyatını başarıyla vermenizi sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir