Oturma odaları adından da anlaşılacağı gibi en çok oturup vakit geçirdiğimiz alanlardır. Genellikle sevdiklerimizle vakit geçirmek ve yalnız kaldığımızda kendimize vakit ayırdığımız odalarımızdır. Oturma odalarına farklı dokunuşlarla harika özellikler katabilirsiniz. İsterseniz aileniz için isterseniz de misafirleriniz için rahat, huzurlu ve ferah tasarımlar yapabilirsiniz. Bunun için oturma odası mobilya tercihleri elbette önemlidir. Doğru tercih edilen mobilyalar, halılar ve renkler ile şık bir dekorasyon ve canlılık katabilirsiniz. Kişisel tarzınız ve görüşleriniz ile ister canlı ve hareketli, ister daha dingin ve naif oturma odaları yaratabilirsiniz. Size verdiği pozitif enerji ile hayatın yorgunluğunu atarak huzuru bulabilirsiniz.

2

 

Sıcaklığı Sağlayın
Oturma odaları içerisinde herkesin birbirine yakın ve birbirini görebilecek şekilde dizaynı son derece önemlidir. Koltuk ve kanepelerinizi duvara arkası dönük ve birbirlerine bakacak şekilde yerleştirin. Odada oturanlar birbirlerini ve odadan çıkacak ve girecekleri görebilir şekilde mobilyalarınızın konumunu belirleyin. Oturma odaları rahat ve yumuşak bir oturum isteyenler için buna uygu kumaşlı koltuklarla şekillendirilmeli. Yastıklarla yaslanma, puflarla da uzanma imkânı verebilirsiniz. Oturma odası mobilya tercihlerinde yuvarlak sehpa, oval tv ünitesini tercih edin. Aydınlatma için de odanın bir kısmına değil tüm köşelerinden ortasına ışığın ulaşmasını sağlayın. Kitaplıklar ve dergilik gibi ürünlerle de tek düzelikten kurtulabilirsiniz. Sadece tv izleme veya sohbet etmenin yanında, kendinize de vakit ayırabileceğiniz bir ortam sağlayabilirsiniz. Bu sayede sıcak ve samimi bir oturma odasına sahip olursunuz.

 

Enerjik Bir Tasarım
Enerjisi bol oturma odaları için eşyalarınızla renk ve tasarım uyumu olan aksesuarları seçin. Açık ve canlı renkleri tercih edin. Turuncu, fuşya, mavi ve türev tonları bu konuda sizi mutlu edecektir. Sakinleştiren ve iç huzuru sağlayan renklerle birlikte oturma odası mobilya seçenekleriyle uyumlu halılar, perdeler ve aksesuarlar seçin. Bu sayede hem enerjinizin artmasını hem de kendinizi yorgun hissettiğinizde sakinleştirici bir ortamı yakalamış olursunuz. Oturma odalarına aydınlatmanın sadece lambalarla değil doğal güneş ışığıyla da girmesini sağlayın. Pencerelerinize koyu ve kalın perdeler takmayın. Ayrıca bu pozitif ve sıcak enerji için odanızı bolca havalandırın. Canlı figürler ve temiz havanın olduğu bir oturma odasından çıkmayı bile düşünmeyeceksiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir