Oturma odası kuşkusuz, evinizin en çok beğeniyi hak eden kısmıdır. İşten eve geldiğinizde kendinizi rahat bir ortamda hissettiğiniz, kitabınızı okuduğunuz, misafirlerinizi ağırladığınız oturma odası aynı zamanda sizin kişiliğinizin de “ev dekorasyonu” için en iyi yansıdığı yerdir. Bu nedenle oturma odanızda kendinizi görebilmeniz için yapmanız gereken birkaç ufak dokunuşa yardımcı olacak altın kurallar bulunmaktadır.
Stilinizi Ortaya Koyun

2

Gözlerinizi kapattığınızda aklınıza nasıl bir oturma odası görüntüsü geliyorsa o yönde hareket etmelisiniz fakat bu konuda sadece hayal etmek yetmiyor. Aynı zamanda bu konuyu iyice düşünmeli ve gerçekten hayal ettiğiniz oturma odasının sizi daimi olarak tatmin edip etmeyeceğine karar vermelisiniz çünkü diğer altın kurallar, bu kural etrafında şekillenmektedir.
Bu Oturma Odası Sizin
Bu oturma odası, sizin oturma odanız bu yüzden köşedeki koltuğun orada durmaya devam edip etmeyeceğine, yemek masasının üzerinde duran işlemeli vazoların orada durup durmayacağına siz karar vermelisiniz.
Duvarlar İçin Değişim Zamanı
Oturma odanız küçükse ve az ışık alıyorsa eğer oturma odanızda kullanacağınız renkler açık olmalıdır. Pencerenizin karşısında kalan duvara şık bir ayna asarak, odaya giren ışığı artırabilirsiniz. Oturma odanızın tek düze duvarlarından vazgeçerek duvarlardan bir tanesine duvar kâğıdı yaptırabilir ya da genel renkle uyumlu olacak farklı bir renkle boyatarak harika bir odak noktası yaratabilirsiniz.
Zemini Unutmayın

1Oturma odanız küçükse eğer zeminde taş döşemelere veya koyu renkli parkelere yer vermemelisiniz çünkü bu taş döşemeler ve koyu renkli parkeler oturma odasını fazla karmaşık göstermektedir. Eğer zemininizi değiştirme imkânınız yoksa ve zemininiz koyu renkse açık tonlu halılar kullanmalısınız.

Mobilyalarınızı Gözden Geçirin

Mobilyalarınız oturma odanızın büyük bir bölümünü kapsıyor bu nedenle en çok önem verilmesi gereken nokta mobilyalarınız. Mobilyalarınızda açık tonlu renkleri seçmeli ve karmaşık desenli kumaşlardan kaçınmalısınız. Kumaş seçimi yaparken sadece tek bir desenli kumaş hakkınız olduğunu düşünmeli ve koltuk takımınızdaki tüm parçaların desenli olması gibi veya aynı model olması gibi bir hataya düşmemelisiniz. Kumaş için geçerli olan kısıtlamayı, mobilyaların ahşapları için de geçerli kılmayı unutmamalısınız.
Perdelerinizi ve Aksesuarlarınızı Sıradanlıktan Kurtarın

Perdeleriniz oturma odanızın bir oyuncusu ancak başrol oyuncusu değil bu yüzden perdelerinizde fazlasıyla göze çarpan desenler yerine daha sade modeller tercih etmelisiniz. Oturma odanızda bulunan ve size hitap etmeyen ancak sadece alışkanlıktan dolayı odada yer kaplayan aksesuarlar bir kenara ayırmalı ve onlarla vedalaşmalısınız. Oturma odanızın bir köşesini de büyük ve canlı bir bitki için ayırmayı unutmamalısınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir