İç mimari tasarım ve dekorasyonlarda son zamanlarda sıklıkla Minimalist yaklaşımlar tercih edilmektedir. Evlere özellikle işlevsellik katan bu yaklaşım, modern tasarımlara sahip olan odalara, daha temiz ve sade bir görünüm kazandırıyor. En çok tercih edilen yaklaşım olan Minimalist yaklaşımlar size stresten ve dağınıklıktan uzak bir yaşam sunacaktır. Minimalist salonlar insanlara kendilerini iyi hissettirmektedir. Ev ortamında daha huzurlu bir yaşam vadeden bu tasarımlar ile sakin bir hayatın kapılarını açacaksınız. Modern olduğu kadar hafif, derli toplu ve temiz görünümlü bir yaşam ortamı oluşturacağınız modern ve Minimalist görünümler, evlerinizde mutlaka ön plana çıkmalıdır.

laba-ws.blogspot.com

laba-ws.blogspot.com

Minimalizmi Yaşayın
Akım olarak 1960’larda ortaya çıkan Minimalizm görsel sanatlar, müzik, mimari gibi alanlarda kullanılan ve biçimde sadeliği ve nesnelliği savunmasıyla yaygınlaşmıştır. Minimuma indirgenmiş olan çizgi, desen, renk, biçim, doku, değer gibi kavramlar bu görüşün ana hatlarıdır. Bu indirgemeler ile ortamda daha rahat bir kullanım alanı oluşturmak ve sadeliği korumak temel amaçlardandır.
Mimari açıdan Minimalizm, en az malzeme kullanarak, yalın, ekonomik ve işlevsel tasarımlar elde etmeyi amaçlamaktadır.

Minimalist Rahatlık
Rahatlatıcı ve sakin bir yaşam alanına sahip olmak isteyenler için en uygun yaklaşım olan Minimalist salonlar aynı zamanda düzenli ve temiz bir görünüm kazandıracak. Az ve derli toplu eşyaların kullanımı sizin için hem kolaylık hem de konfor unsuru olarak karşınıza çıkacaktır. Bu Minimalist tarza sahip olan salonlarda karmaşıklığa son verilmesi ve toplu bir görünüm kazandırmak temel prensip olmaktadır.

2


Minimalist Tasarım ile Aydınlatma ve Renklendirme

Minimalist salonlar gereksiz ve fazla aksesuarlardan kurtulmayı, duvarlarda, zemin ve mobilyalarda göz yormayan renklerin kullanılmasını gerektirir. Minimalist tasarımlar için karakteristik derecede olan renk beyazdır. Bunun dışında zevke göre, baskınlık oluşturmayan nötr tonlu renkler de bu tasarımlar için tercih edilebilir.
Aydınlatma olarak da Minimalist tasarımlarda pencere ve camlardan gelen doğal ışığın en iyi şekilde kullanılması temel prensip olarak görülmektedir. Bunu dışında yapay aydınlatma sistemlerinde de sade tasarımlı cam, seramik ve metal görünümlü modern dekorasyonlar Minimalist salonlar için oldukça şık duracaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir