Köşe takımı seçimi yapılırken, evde mevcut diğer eşyalar ile model uyumu ve renk uyumu içerisinde bir seçim yapılması önemlidir. Yumuşak hatlara sahip olan ve yuvarlar hatlara sahip köşe takımlarının yanı sıra, keskin hatlara sahip olan köşe takımları da bulunur. Seçim yaparken mutlaka halının rengi ile duvarların rengi de değerlendirme altına alınmalıdır.
Odaya Göre Köşe Takımı Seçimleri

1

Misafir odası için bir köşe takımı almak düşünülüyorsa, eğer açık tonlardan hoşlanan birisiyseniz beyaz, pudra ve krem rengi tonlarında olan renkleri alternatif olarak seçebilirsiniz. Eğer koyu renklerden hoşlanan birisiyseniz, koyu kahverengi, lacivert, siyah ve bordo renk tonlarında olan renkleri alternatif olarak seçebilirsiniz. Modern bir görünümü ve kapladığı alan miktarının küçük olması sebebi ile köşe takımları pek çok kişinin tercih sebebidir. Köşe takımı alırken, oturumunun rahat olmasına dikkat edilmesi ve arkalığının çıkıntısız ve düzgün olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Köşe Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kalite Unsurları ve Malzeme Uyumları

2

Köşe takımı sağlamlığı nasıl belli olur? Köşe takımının dikişlerinin ve biyelerinin düzgün olması çok önemlidir. Köşe kısımlarına dikkat edilmeli ve köşe kısımlarının iyi birleştirilmiş, iyi yapıştırılmış olması kontrol edilmelidir. İskelet yapısı büyük önem taşımaktadır. Koltuğun iskeleti ile köşe dönüş kısımları, kumaş ile iyi ve doğru bir şekildekaplanmış olmalıdır. Döşemelik kumaş yüzeyinde eğer desen varsa, desenler ortalanmış olmalı, çizgileri ile dikişleri uyum içerisinde dizilmiş olmalıdır. Uzun süreli kullanım için sağlam ve sık dokuma önemlidir. Koltuk temizliği yapılacağı sırada, hem deforme olmayı en aza indirgeyecek, hem de kolaylık sağlayacak fermuarlı kırlentler seçilmiş olmalıdır. Oturma dengesi, her pozisyonda oturma şekli için dengelenmiş olmalıdır. Köşe koltuğu kol ve kanatlarının konforlu olması önem taşır. Eğer mevcut kollar ve kanatlar kumaş kaplama ise, kol ve kanatların doldurulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Döşeme malzemesi, kolay yanıcı olmayan ve kolay temizlenebilir materyaller ile kaplanmış olmalıdır. Koltuk yapımında kullanılan iskeletin hangi ağaç cinsi ile yapıldığı kontrol edilmeli ve araştırılmalıdır. Bunun yanı sıra parçaların iskelete birleşim yerlerinin sağlamlığı tekrar tekrar kontrol edilmeli ve hem iskeletin yapısı, hem de birleştirilen parçaların sağlamlığı önemle araştırılmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir