Koltuk takımlarını doğru kullanmak koltuk takımının ömrünü uzatmaktan ziyade, oluşabilecek bütün deformelerin de önüne geçmenizi sağlar. Herhangi bir hasar meydana getirmemek ve koltuk takımının ömrünü uzun tutmak için, mutlaka doğru kullanılmalı ve bazı unsurları dikkat edilmelidir. Özellikle, koltuğunuzun yerini değiştirirken nasıl bir yöntem kullandığınız, koltuğunuzu nasıl tuttuğunuz, nasıl kaldırdığınız ve ya koltuğunuzu çekmeniz ve itmeniz büyük önem taşır. Bunun yanı sıra ayakların ya da tekerleklerin yüzeyde iz bırakmaması için gerekli olan materyal mutlaka kullanılmalı ve koltuk takımınızı aldığınız mobilya firmasından mutlaka, talep edilmelidir.
Koltuk Ayakları İçin Koruyucu Keçeler

1

Koltuk takımları, yapılırken kullanılan ahşap, profil iskelet, vidalar ve diğer materyallere göre değişik ağırlık ölçülerindedir. Genel olarak koltuk takımları yapısı gereği ağır eşyalardır. Ağır olmaları sebebi ile zemin üzerinde baskı uygularlar ve zemini çizerek zarar verebilirler. Bu zararın önüne geçmek için, koltuk ayaklarının altına koruyucu keçe yapıştırılmalıdır. Bu keçe sayesinde zeminde oluşacak bütün zararlar sıfıra indirgenir. Koruyucu keçe bütün mobilya firmalarında ücretsiz olarak bulunmaktadır. Koltuk takımınızı alırken mutlaka ayakları kontrol ederek, eğer keçe yapıştırılmadıysa, keçe yapıştırılmasını talep etmelisiniz.


Koltuk Takımının Yerini Değiştirirken Kullanılan Yöntemin Önemi ve Kolların Korunması

2

Koltuğunuzunu taşırken, kollarından tutmak suretiyle çekmekten veya itmekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Kollardan tutarak çekmek ya da itmek, ana gövdeye bağlantısı yapılmış olan kolların gevşemesine, sallanmasına ve yapısının zaman içerisinde deforme olmasına yol açar. Koltuk yeri değiştirmek istenildiğinde kullanılacak doğru yöntem, iki ucundan tutarak ve kaldırarak yerini değiştirmektir. Koltuğun deforme olmasının önüne geçilmesinin yanı sıra bu yöntem, zemin çizilmesine ve halı üzerinde oluşabilecek bütün deformelerin de önüne geçer. Şüphesiz temizlik amacı ile koltuğun alt kısımlarını silebilmek için kullanılan yöntem, tek taraftan tutarak koltuğu havaya kaldırmak ya da koltuğu tek bir kol üzerine diklemesine konuçlandırmakdır. Bu yöntem tamamiyle yanlıştır. Doğru olan ve yapılması gereken yöntem çift taraflı kaldırmaktır. Koltuğun kolları üzerine oturmak, üzerine ağır eşyalar koymak, kolların zamanla gevşemesine ve süngerin deforme olmasına yol açar. Bunun yanı sıra zamanla koltuğun dengesini de bozabilir. Bunlar dikkat edilmesi gereken koltuk doğru kullanma yöntemleri arasındadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir