Koltuk takımları evlerimizin en önemli parçalarıdır. Koltuk takımları, evlerimizin tarzını ve ruhunu belirleyen yegâne eşyalardır. Koltuk takımı alınırken şüphesiz kalitesine dikkat edilmeli ve belirli unsurlar çerçevesi içerisinde seçim yapılmalıdır. Koltuk takımı alınırken dikkat edilecek kalite unsurları, hem evinizin şıklığını arttıracak, hem de koltuk takımınızın ömrünün ne kadar uzun olacağı konusunda faydalı olacaktır. Koltuk takımları kaliteli olduğunda en az 25 yıl olmak suretiyle kullanılabilir. Peki, koltuk takımı kalite unsurları nedir?
Koltuk Takımının İskelet Yapısı

1

Koltuk takımları meşe, kavak ve ceviz gibi çeşitli ağaçlar vasıtasıyla üretilir. Ceviz ve meşe ağaçları ile yapılan koltuklar kaliteli, uzun ömürlü ve dayanıklı olur. En dayanıksız koltuk takımlarının ağaç türü ise kavaktır. Kavak en dayanıksız ahşaptır ve en ucuz koltuk takımları kavak ile üretilen koltuk takımlarıdır. Koltuk takımı seçimi yaparken ahşap kalitesi mutlaka araştırılmalı ve incelenmelidir. Özellikle en sağlam koltuk takımı iskeleti, gürgen ağaçı ile yapılanlardır. Profil denilen sac, metal yapının kalitesi de iskelet yapısı için önemli bir etkendir. Koltuk takımı iskelet yapısında kullanılan profiller, kaliteyi ve sağlamlığı belirleyen diğer önemli unsurdur.

Koltuk İskeletini Birleştiren Parçalar ile Sünger, Kumaş Yapısı

1

Koltuk takımlarında kalite ve sağlamlık arıyorsanız, bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur, iskeleti birleştiren parçalardır. Bunun yanı sıra vidalar ve ayaklar da önem taşımaktadır. Plastikten yapılma ayaklar ve tekerlek çok kolay deforme olurlar. Fakat çelikten yapılma ve yerden belirli bir seviyede yüksek ayaklar, uzun ömürlü ve kaliteli olmanın yanı sıra, temizlik açısından da, kolay temizlenebilme konusunda idealdirler. Şüphesiz, koltuk süngerleri en çok dikkat edilen malzemelerdir. Koltuk takımında kullanılan süngerler mutlaka 32 dansite olmalıdır. Kumaşlar ise mutlaka nano teknoloji olmalıdır. Nano teknoloji kullanılarak yapılan kumaşlar leke tutmazlar. Kumaşın kalitesini belirleyen etkenler, ipliğin kalitesi, dokuma sıklığı ve kalınlığıdır. Kumaşlar eğer kaliteli olursa 10 yıl boyunca hiçbir problem çıkartmadan kullanıma elverişli olur. Kumaşların yanı sıra, kaliteli süngerler de 7 yıl boyunca hiç bir değişiklik yapmaya gerek kalmadan dayanıklık gösterirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir