Koltuk takımı alan yeni çiftler veya evini yenileyenler nelere dikkat etmeli? Sadece evinizin ve odalarınız konumu, duvar boyanızın renkleri ve kişisel zevkler yeterli midir? Burada çok farklı kriterler devreye girecektir. Koltuk takımı alırken mobilyanın sağlamlığı, boyutları, kullanılan kumaşım özellikleri ve rengi, deseni, temizleme imkânı ve elbette fiyatı son derece önemlidir. Tüm bunları için öncelikle alınacak mobilyanın kullanılacağı odanın boyutu çok önemlidir. Çünkü küçük odalar için büyük koltuk takımları veya tam tersi büyük odalar için küçük mobilya takımları almak evinizin konforunu olumsuz yönde etkileyecektir.

2

Gözünüzden Kaçmasın
Koltuk takımları alınırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de mobilyalarınızın yastıklarının özellikleridir. Fermuarlı yastıkların tercih edilmesi önemlidir. Çünkü fermuarsız yastıkların içlerinin temizlenmesi imkânsızdır. Fermuarlı yastıkların içleri temizlenmesinin yanında kılıflarının kumaşlarının özelliklerine göre dışlarının da temizlenmesi sağlanır. Koltuk döşemeleri de çıkarılabilir ve yıkanabilir olursa avantajlı olacaktır. Koltuk takımı alırken modüler yani ayrılabilen koltuk modülleri tercih edilmelidir. Çünkü evinizdeki değişikliklere ve taşınma koşullarına uygundur. Bir koltuk takımını evinize göre aldığınızda, taşınma sırasında mobilyalarınızın diğer evinize sığmama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Koltuk takımı seçerken küçük odalar için açık renk koltuklar, geniş oldalar için koyu renk koltuk kumaşları daha şık görünüm kazandırmaktadır. Mobilya tercihlerinde yalın modeller daha önde olmalıdır. Çünkü bu modellerin modası geçmez ve sıklıkla tercih edilir. Fiyat konusunda da aynı kalite bir koltuk takımını farklı markalarda fiyat farklılıkları ile görebilirsiniz. Burada iyi araştırma yapmak son derece önemlidir. Kullanılan araç cinsi ve dayanıklılık da elbette önemlidir.

1

Sadece Fiyat Önemli Değil
Oturma rahatlığından kişisel zevklerinize kadar birçok alanda farklılıklar gösterecek olan koltuk takımı alternatifleri içerisinde ekonomik ve uzun ömürlü olması en çok tercih edilendir. Bu nedenle iyi bir araştırma yapılmalıdır. Bazı koltuk takımları oldukça pahalı ve kaliteli ağaçtan yapılmıştır. Ancak döşemeleri ve modelleri gereği rahat oturma imkânı vermemektedir. Daha ucuz ve nispeten daha düşük kalitede bir koltuk takımının rahat oturumu ve kullanışlı olması sizi o mobilyaya doğru çekebilir. Koltuk takımı alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta da şüphesiz temizlenme özellikleridir. Bu konuda da koltuk döşemesinde kullanılan kumaşın türü son derece önemlidir.

.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir