Evin duvarından perdesine, halısından kapılarına kadar uyumu yakalabilmek için evin muhtemelen en çok yer kaplayacak eşyasının, koltuk takımlarının önemi çok büyüktür. Göz zevkinize güveniyorsanız ve hayalinizde şık bir tasarımı çoktan oluşturmuşsanız sizin için işler daha kolay olacaktır. Çünkü zaten hazır bir ortama sonradan koltuk takımı eklemesi yapmak hep daha kolay bir seçenek olmuştur. Fakat eğer ki koltuk takımına göre ev dizmek söz konusuysa işler biraz karışmaktadır. Ortama sonradan koltuk takımı eklenmesi diğer mobilyalara ve dekorasyonlara uyum sağlayabilecek ya da renk katacak şekilde gerçekleşirse en doğru adım atılmış olur. Ünlü tasarımcıların özel tasarımlarını tercih etmek gibi bir niyetiniz yoksa evinize oldukça uygun fiyatlara renkli bir köşe hazırlayabilirsiniz. Gerçi, öyle tasarımlar da oluyor ki bazen insan o koltuk takımını almak istemeden edemiyor.

 

Fütüristik tasarımlardan hoşlanan çoğu insan evine renk katmaktan çok estetik güzelliği ön planda tutuyor. Örneğin siyah ve gri ağırlıklı fakat beyaz detayları ve köşesiz başlıkları ile iki taraftan da bakıldığında farklı bir sanat eseri gibi görünen bir koltuk takımını tek başına almak o fütüristik planı doyuramayacaktır. Örnekte belirttiğimiz gibi bir planınız varsa eğer bu koltuk takımı için en uygun arkadaşlar dayanıklı ve estetik, renk uyumuyla gözleri boyamak yerine farklılığıyla dikkat çeken TV üniteleri, yemek odası sandalyeleri olmalıdır. Her köşede farklı bir karmaşa yaratmak yerine, uzaktan uzağa simetri oluşturmak uzun vadede daha huzur verici olacaktır.

 

Ferah Bir Ortam İçin Koltuk Takımında Hangi Renkler Seçilmeli?

İnsanoğlu ilk 20 senesinde ne kadar da çılgın yaşamaya alışsa da boynuz kulağı geçtiğinde ve yaş ilerlediğinde bir yavaşlama durumu söz konusu olmakta. Bu yavaşlama elbette ki ev dekorasyonu tercihlerine de oldukça net bir şekilde yansıyor. Şöyle ki, yapılan çoğu araştırmanın ortak sonucu 30 yaş üstü insanların evlerinde daha sakin ve sade bir ortam görmek ve huzur bulmak istediğini gösteriyor. Belirli bir yaştan sonra insanın bütün enerjisi mesleğini icraa ederek eriyor. Bu yüzden eve geldiğinde insanlar şöyle rahat bir şekilde uzanacakları, yumuşacık köşe takımları ya da yarım kalan işlerini tamamlayabilmek için sağlam ve kallafi bir çalışma odası takımı aramaya meyil ediyor.

 

Bu isteklerin ve bu yöne çevrilen dikkatin en önemli sonucu da yeni bir mobilya seçerken tek renge gidilmesidir. Turkuaz, beyaz, gökyüzü mavisi gibi renkler çoğunlukla koltuk takımı seçimlerinde ilk tercih olmalıdır. Amacı ferah bir salon oluşturmak isteyen yeni evli çiftlerin ya da yıllandıkça güzelleşen uzun evliliklerin mümessili olan olgun insanların tek isteği karmaşadan uzak, tek renk ile abartılmadan doyurulmuş koltuk takımları oluyor. Bunun nedeni eve en çok ferahlık veren tonların beyaz, mavi ve krem renklerinin açık tonları olmasıdır. Sizler de evinizdeki oturma grubuna baktığınızda gözünüzü yormak istemiyor ve düzenin getirdiği güzellikle huzur bulmak istiyorsanız bu renkleri tercih etmelisiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir